2026-03-19 15:12:17

Anklager tilfreds med Brøndby-dom: Hooligans ødelægger det

Anklager Trine Bøgh Ellekær er tilfreds med den dom, som fem Brøndby-fans torsdag fik for grov vold mod fem vagter, der i oktober 2024 var på arbejde på Brøndby Stadion. Det fortæller hun til Bold.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 24. runde

FT

AGF

0 - 0

BIF

Fem Brøndby-fans er idømt ubetinget fængsel for grov vold.

Torsdag har Retten i Glostrup afsagt dom i sagen, hvor fem Brøndby-ansatte og en uidentificeret Brøndby-fan blev overfaldet på Brøndby Stadion d. 27. oktober 2024. 

De fem dømte, der er i alderen 19 til 27 år, og som har tilknytning til det aktive fanmiljø i Brøndby, blev idømt ubetinget fængsel på mellem 12 og 15 måneder. Dommen blev anket på stedet.

Anklager Trine Bøgh Ellekær fortæller til Bold, at hun er meget tilfreds med den dom, der blev afsagt i Retten i Glostrup. 

- Hooliganisme hører ikke til på de danske stadions, og retten har derfor også givet alle fem tiltalte hårde straffe. Jeg er meget tilfreds med dommen. De tiltalte er fundet skyldige i fuldt omfang, og retten har givet lange straffe til alle fem. Dommen afspejler alvorligheden og grovheden i denne sag, fortæller hun.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Anklager tilfreds med Brøndby-dom: Hooligans ødelægger det
Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

Trine Bøgh Ellekær lagde under retssagen vægt på, at ballademagere på stadions ødelægger det for den almindelige fodboldfan. 

Netop derfor er hun glad for, at retssystemet har slået ned over for de fem dømte. 

- Der er rigtig mange mennesker, der hver eneste weekend går til Superligafodbold i Danmark. Langt de fleste af os kommer for at se fodbold. Langt de fleste af os kan finde ud af at opføre os ordentligt, og hooliganisme ødelægger det for os andre. Derfor er jeg rigtig glad for, at retssystemet slår hårdt ned over for folk som de fem tiltalte, så vi andre forhåbentlig kan gå til fodbold i fred.

- De tiltalte var en del af en stor gruppe af maskerede gerningsmænd, der overfaldt kontrollører og vagter, som var ansat til at skabe ro på stadion. Vagterne og de frivillige kontrollører forsøgte bare at passe deres arbejde. Den nu afsagte dom viser, at vi ikke vil acceptere den form for voldsudøvelse, fortæller Anklager Trine Bøgh Ellekær.

Bold har rakt ud til Brøndby IF, der ikke har nogen kommentarer til dommen. 

Du kan læse om de forurettedes vidneforklaringer her

Den ene af de dømte mænd havde karantæne, men kom alligevel ind på Brøndby Stadion med en billet købt i sit eget navn. Det kan du læse mere om her.

Podcast Cover

Eriksen vil til EM 2028

Hattrick | Afsnit 67

Christian Eriksen fortsætter på landsholdet – og har nu også sat et konkret mål for fremtiden. 

Læs mere
-14:15

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 24. runde

FT

AGF

0 - 0

BIF

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce