2025-11-03 11:12:00

Arsenal-scouts vil se nærmere på Silas Andersen

Ifølge Bolds oplysninger har scouts fra Arsenal været til stede for at syne Silas Andersen, og det er også forventningen, at London-klubben vil se nærmere på ham, når BK Häcken tager imod Strasbourg i Conference League.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 4. runde

FT

SLP

0 - 3

ARS

Silas Andersen var en ombejlet herre i sommerens transfervindue.

FC København forsøgte at få ham hjem, Nottingham Forest havde ham på blokken, og generelt kunne U21-landsholdsspilleren læse meget om sig selv i spalterne frem mod Deadline Day.

Bejleriet fra Premier League stopper dog ikke ved Forest, for Arsenal ser tilsyneladende også et potentiale i den 21-årige midtbanespiller.

Ifølge Bolds oplysninger har den engelske storklub haft scouts til stede ved BK Häckens kampe i denne sæson for at se danskeren i aktion. 

Og det er også forventningen, at Arsenal-repræsentanter - blandt andre - vil se nærmere på ham, når Strasbourg er modstanderen i Conference League-ligaspillet torsdag aften på Gamla Ullevi i Göteborg.

For Arsenals vedkommende er der naturligvis langt fra at orientere sig om potentielle emner til at tage konkrete skridt mod en handel, og London-klubben ser rigtig mange spillere fra det internationale landskab an i løbet af en sæson. 

Artiklen fortsætter efter billedet

International -Arsenal-scouts vil se nærmere på Silas Andersen
Foto: Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

De har med andre ord mange spillere på deres scoutinglister, men det er altså kun udvalgte spillere, klubben vælger at syne live. 

Premier League trækker
Hovedpersonen har i et nyligt interview med Bold heller ikke lagt skjul på, at Premier League kunne være en drømmedestination. 

- Ja, ja. Premier League er jo Premier League. Det kunne være fedt at komme til, fortalte Silas Andersen, da han var samlet med U21-landsholdet i oktober. 

For bare et år siden løb midtbanespilleren rundt på FC Utrechts reservehold og kæmpede for at komme i betragtning til Æresdivisionen, men i januar valgte han at pakke tasken og sige farvel til Holland. 

BK Häcken kaldte, og siden har han optrådt 40 gange for svenskerne, hvor det er blevet til fire mål og to oplæg. 

I 2021 forlod Silas Andersen FC København til fordel for Inter i en alder af 17 år.

Podcast Cover

Brøndby: Fra krise til medaljejagt

Hattrick | Afsnit 64

Brøndby leverede rundens helt store overskrift i Superligaen, i en runde, hvor Silkeborg også dummede sig gevaldigt i jagten på overlevelse. 

Læs mere
-15:20

Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 4. runde

FT

SLP

0 - 3

ARS

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce