B.93 var på noget af en opgave, da Brøndby IF var modstanderen i mandagens testkamp.
Her måtte Østerbro-klubben gå fra banen med et stort nederlag, da 3F Superliga-mandskabet vandt med hele 8-2.
B.93-cheftræner Kim Engstrøm siger til klubbens hjemmeside, at det var noget af en øretæve. Klubben havde dog bevidst valgt en stærk modstander i den sidste testkamp inden sæsonstart.
- Det er selvfølgelig aldrig sjovt at tabe 8-2 i den sidste testkamp inden sæsonen.
- Vi har bevidst valgt at lægge vores testkampe med så kompetent en modstander i sidste kamp for at vi kunne blive presset i tempo, kvalitet, med og uden bold. Det må vi sige vi blev godt og grundigt.
- Stor ros til Brøndby for at være meget kyniske i starten af kampen, hvor de scorer tre mål de første tre gange, de er i vores felt.
- Vi får egentligt spillet fint med i store perioder af specielt første halvleg, men vi mangler kvalitet i den afgørende aflevering i forhold til Brøndby. Modet til at spille var fint i store dele af kampen.
- 8-2 er jo noget af en snitter, men det lægger jeg ikke så meget i. Det handler om at blive gjort klar til kampen på lørdag som hold, både fysisk og taktisk.
- Vi ved godt det bliver en lang sæson og der vil komme bump på vejen. Det vigtigste er, hvordan vi rejser os efter sådanne bump.
- Nu har vi fået en forsmag på, hvad der venter os på lørdag. Det glæder vi os sindssygt meget til.
- Det vil uden tvivl være et topmotiveret B.93 mandskab, der vil arbejde hårdt foran vores fantastiske fans på Østerbro Stadion, som har set frem til at være tilbage i NordicBet Ligaen, siger Kim Engstrøm.
B.93 får besøg af AaB på Østerbro Stadion på lørdag i NordicBet Ligaen.

B.93
Træningskampe




































