Roony Bardghji har fået en god start i FC Barcelona, hvor han har spillet fire ud af otte kampe i La Liga – to af dem fra start.
Den gode form har også kastet en landsholdsudtagelse af sig, og nu kan han få debut for det svenske A-landshold.
Den unge kreatør var ikke forberedt på nyheden fra landstræner Jon Dahl Tomasson.
– Man ved aldrig, men det havde jeg selvfølgelig håbet på. Samtalen med Jon Dahl Tomasson var ret kort. Han lykønskede mig og sagde, at han ville tage mig med. Det var sjovt, og jeg er glad for det, siger han til Fotbollskanalen.
Den tidligere FC København-spiller håber nu på debut i den gule trøje.
– Det er op til træneren. Jeg er klar og i god form. Jeg vil gøre mit bedste. Mit mål er at hjælpe landsholdet med at kvalificere sig til VM. Jeg er her for at hjælpe holdet. Jeg kommer til at lave mål og assists, og vi kommer til at vinde kampe.
Sverige står over for to VM-kvalifikationskampe – mod henholdsvis Schweiz og Kosovo.

VM Morgenbriefing: Frankrig klar til endnu en semifinale
Hattrick | Afsnit 143Frankrig lod aldrig Marokko tro på revanche og bookede en plads i VM-semifinalen.
Læs mere

Sverige
VM kval. UEFA

































