2026-07-11 10:22:00

BIF-midt byder sig til på ny position

Mathias Jensen spillede højre back i Brøndbys testkamp mod FC Nordsjælland, og cheftræner Thomas Nørgaard så en spiller, der byder sig til på positionen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Brøndby
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

I dag d. 11. jul 15:00

BIF

vs

OB

Med tilgangen af Max Ejdum har Thomas Nørgaard muligheder nok på den centrale midtbane, men i Brøndbys seneste testkamp mod FC Nordsjælland spillede Mathias Jensen højre back. 

Og de blågules cheftræner var tilfreds med det, han så fra den 20-årige midtbanespiller på en uvant position.

- Jeg tror, jeg på et tidspunkt får råbt, at han er en fucking maskine. Han spillede højre back i dag, fordi vi ikke havde flere på grund af småskader. Han gjorde det godt til træning, og de, der kender ham bedre, end jeg gør, var rolige omkring det. 

- Han viste, han var intelligent og dygtig i de 60 minutter, han spillede, forklarede Thomas Nørgaard efter 3-3-kampen.

Derfor har Mathias Jensen også budt sig til som en spiller, der kan bruges i højre side, mener cheftræneren, selvom han havde sit at se til mod rapfodede Prince Amoako undervejs i opgøret.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -BIF-midt byder sig til på ny position
Foto: Thomas Traasdahl/Ritzau Scanpix

Sean Klaiber leder nemlig efter nye græsgange, så kampen om pladsen er i teorien åben. 

- Det er en konkurrencesituation. Oliver Villadsen er en mulighed. Mathias byder ind i dag, og vi har mulighed for at rykke Marko Divkovic derover. Vi har dygtige fodboldspillere i truppen, så for mig handler det om at finde den spiller, der komplimenterer holdet bedst på dagen.

Bold har tidligere fortalt, at netop højre back-positionen kan blive et fokus i sommerens transfervindue på Vestegnen. Læs mere om det her

Brøndby spiller lørdag eftermiddag sin tredje testkamp, når OB lægger vejen forbi. Der er kickoff kl. 15.00

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Spanien er klar til semifinalebrag

Hattrick | Afsnit 145

Spanien er klar til VM-semifinalen efter endnu en sen afgørelse fra superindskifter Mikel Merino.

Læs mere
-6:34

Superliga - Holdet E26

Gør sæsonen sjovere med Super Manager

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

I dag d. 11. jul 15:00

BIF

vs

OB

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce