Philip Billing har haft en flot sæson i Premier League med syv mål i 36 kampe for Bournemouth.
Den 27-årige midtbanespiller skal dog måske snart finde en ny klub, da han har et år tilbage af sin kontrakt og ikke har hørt noget fra Bournemouth endnu.
- Jeg skal i dialog med klubben omkring det. Jeg har et år tilbage af min kontrakt, og nu er det op til dem. Bolden ligger meget i deres hænder, synes jeg.
- Jeg har ikke hørt fra dem endnu. Jeg har sagt til mine agenter, at jeg bare gerne vil koncentrere mig om at spille fodbold, hvis der ikke er noget konkret.
- Mine agenter snakker med klubben, men jeg ved ikke, hvad der kommer til at ske, siger Philip Billing onsdag i landsholdslejren.
Artiklen fortsætter efter billedet

Det er vel nu her, at der skal ske noget. Enten skal du sælges eller også skal du forlænge?
- Ja, det er det, jeg tænker. Jeg ved ikke, hvad det bliver til. Jefferson Lerma har lige forladt klubben, fordi hans kontrakt løb ud, så jeg tror ikke, at de er bange for at lade spillere smutte på en fri transfer, siger Philip Billing.
Philip Billing skiftede i 2019 fra Huddersfield til Bournemouth, og midtbanespilleren har står i alt noteret for 158 kampe for Premier League-klubben.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Bournemouth
Premier League
























