2026-08-17 22:21:48

Binks dybt uenig med Oggesen: Aldrig et frispark

Luis Binks var ingenlunde tilfreds med den advarsel, han modtog i anden halvleg mod Sønderjyske, da Andreas Oggesen blev udsat for en hård tackling fra englænderen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Brøndby
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 4. runde

FT

BIF

3 - 2

SØN

18'
10
Mads Frøkjær-Jensen
Mål
30'
20
Mads Frøkjær-Jensen
Mål
45'
30
Olti Hyseni
Mål
58'
31
Bubacarr Tambedou
Mål
64'
32
Mohamed Cherif
Mål

Dramatik var der pludselig nok af, da Brøndby og Sønderjyske leverede underholdning for alle pengene mandag aften på Vestegnen. 

Hjemmeholdet førte med 3-0 ved pausen efter en første halvleg, hvor Brøndby var flyvende og sad på det hele, men efter 57 minutter var Luis Binks med til at sætte gæsterne i gang, da han begik et frispark på Andreas Oggesen i venstre side af banen. 

Sønderjyske-nyindkøbet Bubacarr Tambedou reducerede nemlig kort tid efter, men ifølge Brøndbys engelske anfører skulle det mål slet ikke have fundet sted. 

- Der er aldrig - som i aldrig - frispark. Og linjedommeren stod endda lige foran situationen og kunne have hjulpet dommeren. Der er mange meninger i fodbold, og det her var dommerens, og det må jeg affinde mig med, men det er skuffende at få et gult kort, når man i den her liga samler karantænepoint sammen, fortalte Luis Binks til Bold og resten af den skrevne presse efter de blågules 3-2-sejr.

Andreas Oggesen så noget anderledes på situationen.

- Han kommer i en hård tackling, og så brokker han sig helt vildt over, at der er frispark, og det var lidt vildt at gøre, synes jeg. Så prøver jeg at opildne ham lidt for at se, om jeg kunne trække et ekstra gult kort. Det er, hvad det er,

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Binks dybt uenig med Oggesen: Aldrig et frispark
Foto: Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix

- Jeg prøver jo at fremprovokere noget. Jeg har ikke rigtig spillet over for ham før, så jeg kender ham ikke så godt, men han kan jo godt være lidt ilter, så det handlede lidt om at få ham op i det røde felt. Jeg sagde ikke så meget til ham, andet end at han ikke skulle brokke sig over, at der var frispark, forklarede Sønderjyske-backen.

Luis Binks slap imidlertid med skrækken. 

Det lykkedes ikke Oggesen og resten af Sønderjyske-lejren at fremprovokere en rød billet, og Brøndby-stopperen medgav efter opgøret, at han naturligvis er opmærksom på ikke at lade sig rive med. 

- Jeg kommer fra et sted, hvor jeg hader at tabe. Jeg tager det personligt, og kulturer er forskellige rundt om i verden, så måske er jeg nødt til at slappe lidt mere af. 

- Jeg har lige set Mourinho-dokumentaren på Netflix, og nogle af min yndlingsspillere, da jeg voksede op, var Sergio Ramos og John Terry. Jeg lever for at slås for banen, og jeg gør alt, hvad jeg kan for at vinde.

Med sejren er Brøndby tilbage på førstepladsen i Superligaen med 10 point efter fire kampe. 

Podcast Cover

Eriksen får ikke løn af Wolfsburg

Hattrick | Afsnit 175

Christian Eriksens fremtid er fortsat uklar, men grundet en særlig regel har Wolfsburg og danskeren ikke travlt med at finde en afklaring. Wolfsburg betaler nemlig ikke løn til Eriksen.

Læs mere
-14:59

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 4. runde

FT

BIF

3 - 2

SØN

18'
10
Mads Frøkjær-Jensen
Mål
30'
20
Mads Frøkjær-Jensen
Mål
45'
30
Olti Hyseni
Mål
58'
31
Bubacarr Tambedou
Mål
64'
32
Mohamed Cherif
Mål
Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce