2025-05-03 18:57:27

Blume assisterede forgæves

Bror Blume noterede sig for en assist, da Tirol måtte se sig slået af LASK. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 29. runde

FT

WSG

1 - 3

LAS

46'
01
Maximilian Entrup
Mål
50'
11
Jamie Lawrence
Mål
58'
12
Hrvoje Smolcic
Mål
65'
13
Christoph Lang
Mål

Efter to kampe som indskifter var Bror Blume lørdag eftermiddag tilbage i startopstillingen for Tirol, der tog imod LASK i den østrigske Bundesliga. 

Hjemmeholdet holdt stand i en første halvleg, der sluttede uden scoringer, men efter pausen gik den ikke længere. 

Maximilian Entrup bragte LASK i front, og så sigtede gæsterne efter en planmæssig sejr, men den kom ikke helt uden kvaler. 

Føringen holdt nemlig kun i fire minutter, for her fik Tirol udlignet, og en dansk fod var involveret. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Blume assisterede forgæves
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

Bror Blume sendte nemlig et glimrende frispark ind i feltet, hvor Jamie Lawrence stod klar ved bagerste stolpe og udlignede til 1-1. 

Desværre for Tirol var LASK bare stærkest og fik scoret to gange mere ved Hrvoje Smolčić og Christoph Lang. 

Således sluttede det hele med 3-1 til forhåndsfavoritterne, der fører nedrykningsspillet i den østrigske Bundesliga fuldstændig suverænt.

Bror Blume, der fik alle 90 minutter i dagens kamp, kigger ind i en nervepirrende afslutning på sæsonen, for Tirol befinder sig blot ét point over nedrykningsstregen.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 29. runde

FT

WSG

1 - 3

LAS

46'
01
Maximilian Entrup
Mål
50'
11
Jamie Lawrence
Mål
58'
12
Hrvoje Smolcic
Mål
65'
13
Christoph Lang
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce