2022-09-15 22:19:01

Bøving-boss i smerte efter 0-6: Sjældent oplevet lignende

Sturm Graz-træner Christian Ilzer begræder klubbens 0-6-nederlag mod Feyenoord. Holdet faldt helt fra hinanden, siger han. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - 2. runde

FT

FEY

6 - 0

GRA

9'
10
Alireza Jahanbakhsh
Mål
31'
20
David Hancko
Mål
34'
30
Danilo
Mål
41'
40
Alireza Jahanbakhsh
Mål
66'
50
Santiago Gimenez
Mål
78'
60
Oussama Idrissi
Mål

William Bøving startede torsdag aften på banen, da Sturm Graz besøgte Feyenoord i Europa League. 

Østrigerne blev skilt ad, og allerede efter 41 minutter var stillingen 0-4, kampen endte med tenniscifrene 0-6. 

Efter kampen forklarede Sturm Graz-træner Christian Ilzer, at nederlaget var et hårdt slag. 

- Det gør enormt ondt at tabe 0-6. Vi har sjældent oplevet sådan en første halvleg. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Europa League -Bøving-boss i smerte efter 0-6: Sjældent oplevet lignende
Foto: Piroschka Van De Wouw/Reuters/Ritzau Scanpix

- Efter 0-1 faldt alt fra hinanden for os. Vi lykkedes ikke med at bringe de ting, vi plejer. Feyenoord var ekstremt effektive. 

- Vi forsøgte at begrænse skaden, men det lykkedes heller ikke. Det har været en smertefuld aften for os, vi er nødt til at samle os selv op, og så må vi vise vores sande ansigt til Feyenoord hjemme i Graz, udtaler cheftræneren ifølge Algemeen Dagblad. 

Feyenoord og Sturm Graz er i gruppe F sammen med Lazio og FC Midtjylland. Efter to spillerunder er alle mandskaber på tre point. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - 2. runde

FT

FEY

6 - 0

GRA

9'
10
Alireza Jahanbakhsh
Mål
31'
20
David Hancko
Mål
34'
30
Danilo
Mål
41'
40
Alireza Jahanbakhsh
Mål
66'
50
Santiago Gimenez
Mål
78'
60
Oussama Idrissi
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce