2025-10-21 17:09:49

Brøndby-ejer forsikrer: Der er ingen exit plan

Scott Krase, der sidder i Brøndbys bestyrelse som en af repræsentanterne fra ejerkredsen i Global Football Holdings, forsikrede på den årlige generalforsamling, at GFH ikke har en exit plan. Man er stadig i midten af 'plan A', lød det.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Brøndby
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 13. runde

FT

OB

1 - 4

BIF

Global Football Holdings går ikke med planer om at sælge Brøndby, hvis den nuværende strategi ikke holder.

Så klar var talen fra Scott Krase, der sidder i Brøndbys bestyrelse som en af repræsentanterne fra ejerkredsen i GFH, på den årlige generalforsamling.

Ord, der faldt på trods af at den nuværende strategi har givet underskud på 235 mio. kroner, mens GFH har siddet på aktiemajoriteten, ligesom man ikke har formået at spille sig i et europæisk ligaspil.

- Vi er stadig i midten af plan A, og vi begynder kun at tale om plan B, hvis plan A ikke virker. Der er vi ikke endnu. Da vi kom til i januar 2023, forventede vi at bruge mellem 20 og 30 mio. euro, for klubben var ikke et godt sted. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Brøndby-ejer forsikrer: Der er ingen exit plan
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

- Plan B kan være større investeringer, færre investeringer eller anderledes investeringer, men plan B er ikke en exit-plan, forsikrede Krase.

I september blev Brøndbys regnskab for 2024/25 offentliggjort, og det viste et underskud på 131 mio. kr., hvilket var det største på Vestegnen i 11 år.

Podcast Cover

Hvem står stærkest inden sæsonstart?

Ugens Suppe | Afsnit 1

Ugens Suppe er tilbage. Efter ni måneders pause er vi klar med en ny udgave af Bolds Superliga-podcast.

Læs mere
-58:20

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 13. runde

FT

OB

1 - 4

BIF

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce