Torsdag aften står franske Christopher Jullien formentlig overfor Dame N’Doye for anden gang på kort tid, når FC København gæster Celtic i returopgøret i Europa League.
Derfor er den 26-årige stopper mere end klar over hvilken opgave, der venter, og det skyldes ikke mindst et sammenstød mellem de to i det første opgør.
- Dame N’Doye er en god og stærk angriber – det husker mit ansigt. Jeg havde et sammenstød med ham sidst. Men han er en svær angriber (at spille overfor, red.). Han kender sine styrker, og holdet kender hans styrker og prøver at bruge ham så ofte som muligt i løbet af kampen, sagde Celtic-forsvareren om N’Doye på et pressemøde torsdag og fortsatte:
- Men der var også mange gode spillere omkring ham, der satte ham godt op. Så jeg vil prøve at holde fokus på N’Doye, men jeg ved, at FCK generelt har virkelig gode spillere.
- Celtic Park er en kæmpe fordel
Med 1-1 fra København i ryggen står Celtic godt til torsdagens opgør, og endnu bedre er det, ifølge Jullien, at sidste og afgørende kamp spilles på hjemmebanen Celtic Park.
- Det er en kæmpe fordel. Det stadion er bare noget for sig. Den atmosfære, jeg har oplevet, siden jeg kom til, har været utrolig i alle kampe, og jeg er sikker på, at vi får en 12. mand på banen, sagde han og slog fast, at Celtic skulle gentage sin første halvleg fra det første opgør.
- Ja, helt klart. Første halvleg var rigtig god, og vi havde så mange chancer. Vi var hurtigt med i kampen, og efter vi scorede, var vi gode. Første halvleg var perfekt, og nu må vi fokusere og gøre det samme.
Franskmanden vurderer trods udgangspunktet ikke opgaven til at være nem, hvorfor det kræver fuldt fokus at sikre sig billetten til 1/8-delsfinalerne.
- Kampen i København var virkelig svær og anden halvleg var meget hård. De pressede os og spillede rigtig godt. De spillede med alt, de havde, så de kommer med selvtillid og spiller op til deres bedste. Vi skal være fokuserede og holde vores momentum.
Celtic har vundet ni af sine seneste ti kampe på Celtic Park.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Celtic
Europa League

































