International -Corona udsætter kampe i Japan og Sydkorea
2020-02-25 07:21:15
Foto: Getty Images

Corona udsætter kampe i Japan og Sydkorea

Den japanske og sydkoreanske fodboldsæson er nu også blevet ramt af coronavirus-udbruddet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Coronavirus-udbruddet får nu også konsekvenser for japansk og sydkoreansk fodbold.

Alle pokalkampe i Japan bliver således udsat frem til minimum 15. marts, meddeler ligaforbundet, der også anmoder om udsættelse af kampe i den bedste japanske række, J. League.

Andres Iniesta og resten af J. League-spillerne må derfor formentlig vente minimum to uger med at komme i kamp igen, efter 2020-sæsonen blev sparket i gang i den forgangne weekend.

Sæsonstarten i den bedste sydkoreanske fodboldrække, K League, er desuden blevet udsat, og det er på ubestemt tid indtil videre, meddeler fodboldforbundet.

Den kinesiske liga Super League blev allerede i januar udsat på grund af smittefare fra coronavirussen.

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce