Coventry brager i øjeblikket afsted i Championship med 10 sejre i de seneste 11 kampe.
Tirsdag aften fortsatte Frank Lampards tropper den imponerende stime, da de på udebane vandt topopgøret mod Middlesbrough med 4-2.
På trods af den stærke form og en førsteplads efter 17 spillerunder – med hele 10 point ned til Stoke på andenpladsen – ønsker Frank Lampard dog ikke at spekulere i en mulig oprykning endnu.
- Det er ligegyldigt, er det ikke! Jeg synes bare, vi skal fortsætte med at gøre det, vi gør, siger han.
Lampard understreger samtidig, at der stadig er lang vej igen i sæsonen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Sæsonen er stadig så ung. Vi kan godt se, at vi fører, men ingen er dumme. Der er virkelig gode hold omkring os, som Ipswich og Southampton, fortæller Lampard til Coventry Telegraph.
Derfor fastholder Coventry-chefen, at The Skyblues kun skal fokusere på sig selv.
- Det, vi prøver at gøre, er at fokusere på os selv. Vi har ikke tid til at kigge på tabellen for længe.
- Jo, vi skal tage selvtillid med fra det, vi har gjort indtil nu, men vi skal også holde fødderne på jorden, forstå hvad der har bragt os hertil og forsøge at fortsætte det, afslutter Lampard.
Næste opgave for Coventry er hjemme mod Charlton på lørdag.
Du kan se tabellen i Championship her.

Coventry
Championship




































