2025-08-31 14:13:13

CV om FCK-bud: Han er AGF-spiller

Carsten V. Jensen fastslår over for Viaplay, at Mads Emil Madsen er AGF-spiller og afviser at bekræfte buddet fra FC København. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 7. runde

FT

RAN

1 - 5

FCK

Bold kunne fredag fortælle, at AGF har afvist flere bud fra FC København på Mads Emil Madsen. 

Søndag starter den 27-årige midtbaneprofil inde i aarhusianernes hjemmekamp mod FC Fredericia, og det er ifølge klubbens fodbolddirektør Carsten V. Jensen et udtryk for det, der er at sige om hele situationen.

Det fortæller han, da Viaplay foreholder ham Bolds oplysninger om de afviste bud. 

- Det kommer jeg ikke til at tale om her. Det, der er at sige om det, er, at Mads Emil starter for AGF i dag. Han er AGF-spiller, siger CV og svarer på, hvad et potentielt salg af Mads Emil Madsen vil betyde for arbejdet frem mod deadline i transfervinduet.

- Nu talte jeg om, at der er to muligheder de sidste dage i vinduet, og det er nok den sidste af dem. Altså der, hvor der er rigtig meget fart på. Men som sagt starter Mads Emil for AGF i dag. Han er AGF-spiller, fastslår CV.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -CV om FCK-bud: Han er AGF-spiller
Foto: Mikkel Berg Pedersen/Ritzau Scanpix

Afslutningsvis afviser AGF-bossen at kommentere på, hvorvidt klubben er villig til at sælge midtbaneprofilen til FCK.

- Det har jeg ikke noget at sige om. 

Du kan se hele interviewet i videoen øverst i artiklen.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 7. runde

FT

RAN

1 - 5

FCK

Annonce

19 kommentarer

Se kommentarer
Annonce