2024-12-16 18:41:32

Danmark fik svær pulje ved kvinde-EM

Det bliver ikke nemt for Danmark ved kvinde-EM næste sommer, da Pernille Harder og co. blandt andet skal op imod Tyskland.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Danmark er klar til det niende kvinde-EM i træk, når det går løs næste sommer i Schweiz.

Nu kan landstræner Andrée Jeglertz så begynde at forberede sig til kampene, da der mandag har været lodtrækning til gruppespillet ved slutrunden.

Og det gik ikke de danske kvinders vej.

Danmark var selv seedet i andet lag, men fra det øverste lag kom Tyskland op af bowlen, og det var bestemt ikke en ønskemodstander.

Ved EM i 2022 mødte Danmark også Tyskland, hvor man tabte med hele 0-4.

Artiklen fortsætter efter billedet

Danmark (k) -Danmark fik svær pulje ved kvinde-EM
Foto: Jaimi Joy/Reuters/Ritzau Scanpix

Der var heller ikke lodtrækningsheld ved det tredje lag, da Danmark her trak Sverige. Svenskerne har til vane at nå langt ved slutrunde, hvor man ved VM 2023 kunne fejre bronze.

Det sidste hold i puljen blev Polen.

EM 2025 bliver sparket i gang den 2. juli, mens at Danmark spiller sin første kamp den 4. juli mod Sverige på Stade de Geneve.

Danmarks gruppe ved EM:
Tyskland
Polen
Danmark
Sverige

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce