2024-02-05 10:05:47

Danmark varmer op til EM mod Sverige og Norge

DBU oplyser, at Kasper Hjulmands tropper skal møde Sverige og Norge i starten af juni.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Danmark får to generalprøver på hjemmebane før EM.

DBU bekræfter mandag, at der venter testkampe på hjemmebane mod Sverige og Norge i starten af juni.

Den 5. juni skal Kasper Hjulmands tropper møde Sverige i Parken, mens Danmark skal i aktion mod Norge den 8. juni på Brøndby Stadion.

Den danske landstræner glæder sig over styrken af modstanderne, mens der er også er tilfredshed over, at kampene spilles på hjemmebane.

- Det er to meget attraktive kampe mod modstandere på sportsligt højt niveau. Vi vil blive matchet og udfordret af to hold, som begge har mange offensive spillere på absolut topniveau.

- Samtidig er det fantastisk, at det er lykkedes at sikre to brag mod vores nordiske venner her i Danmark foran vores egne fans.

Artiklen fortsætter efter billedet

EM -Danmark varmer op til EM mod Sverige og Norge
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

- Vi vil gøre alt for at give dem to gode oplevelser inden EM, og det er samlet en rigtig god optakt til slutrunden, siger Hjulmand til DBU.

I marts spiller Danmark også to hjemmebanekampe, og her venter Schweiz og Færøerne.

Danmark indleder EM-slutrunden den 16. juni med en kamp mod Slovenien i Stuttgart.

Herefter venter der gruppespilskampe mod England og Serbien.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

15 kommentarer

Se kommentarer
Annonce