2025-10-15 15:49:39

De Jong kritiserer medier: Overdrev min løn

Frenkie de Jong retter kritik af medierne, som ifølge hollænderen har overdrevet Barcelona-spillerens løn. Det har påvirket ham negativt, siger han.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 9. runde

FT

BAR

2 - 1

GIR

Barcelona offentliggjorde onsdag en kontraktforlængelse med Frenkie de Jong.

Den hollandske midtbanespiller har underskrevet en kontrakt til 2029.

Efterfølgende har De Jong givet en reaktion til de spanske medier. Her rettede han kritik mod netop medierne på grund af deres skriverier om hollænderens løn.

- Jeg vil ikke fortælle, hvad jeg kommer til at tjene. Der har været skrevet meget, og jeg har allerede sagt et par gange, at det, jeg tjente før, blev stærkt overdrevet, og de reelle tal kom aldrig frem.

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -De Jong kritiserer medier: Overdrev min løn
Foto: Albert Gea/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jeg tror, det har haft en vis indflydelse på, hvordan folk ser mig, for hvis de læser i aviserne, at Frenkie tjener så og så meget, og at han er den bedst betalte i Europa – hvilket ikke var sandt – så påvirker det selvfølgelig folks opfattelse af mig. Og jeg mener, det er jeres skyld.

- Men jeg er meget glad, ellers havde jeg ikke forlænget, og klubben er også tilfreds, udtalte Frenkie de Jong ifølge Mundo Deportivo.

26-årige Frenkie de Jong har været i Barcelona siden sommeren 2019, hvor han kom til klubben fra Ajax.

Podcast Cover

Make VM Great Again: Schweiz er Dansk, Norge-væddemål & Goodbye Gollum

Drømmeklubben | Afsnit 7

Drømmeklubben er tilbage med fantastiske takes fra 1/8-finalerne og ser samtidig frem til de kommende 1/4-finaler!

Læs mere
-36:14

Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 9. runde

FT

BAR

2 - 1

GIR

Annonce

8 kommentarer

Se kommentarer
Annonce