2021-10-20 21:20:04

Efter 137 kampe: AC på tavlen for Chelsea

Efter over 100 målløse kampe for Chelsea kom Andreas Christensen endelig på tavlen for Champions League-vinderne, da han åbnede ballet mod Malmö.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 3. runde

FT

CHE

4 - 0

MFF

9'
10
Andreas Christensen
Mål
21'
20
Jorginho
Mål på straffe
48'
30
Kai Havertz
Mål
57'
40
Jorginho
Mål på straffe

Andreas Christensen har etableret sig som stamspiller for Chelsea, men målfarlig har han ikke været med nul mål i 136 kampe.

Men onsdag aften lykkedes det for midterforsvareren, som gjorde det til 1-0 i hjemmekampen mod Jon Dahl Tomassons Malmö.

På noget så specielt som et indlæg fra forsvarsmakkeren Thiago Silva, flugtede Andreas Christensen bolden i rusen ind bag den tidligere FC Midtjylland-keeper Johan Dahlin.

Der er mulighed for flere danskermål på Stamford Bridge denne aften, da Malmö har Anders Christiansen og Lasse Nielsen med fra start.

Se AC's føringsmål i videoen herunder.

Champions League -Efter 137 kampe: AC på tavlen for Chelsea
Foto: Matthew Childs/Reuters/Ritzau Scanpix

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 3. runde

FT

CHE

4 - 0

MFF

9'
10
Andreas Christensen
Mål
21'
20
Jorginho
Mål på straffe
48'
30
Kai Havertz
Mål
57'
40
Jorginho
Mål på straffe
Annonce

8 kommentarer

Se kommentarer
Annonce