





Lazio er i fremragende form for tiden, og det gik lørdag ud over Juventus. Romerne vendte således 0-1 til 3-1 og tog dermed sin syvende sejr i træk.
Sergej Milinkovic-Savic sendte Lazio på sejrskurs, da han scorede til 2-1 midtvejs i anden halvleg, og han var lykkelig efter kampen.
- Jeg ved ikke, hvad jeg skal sige. Det er så stor en sensation at score og vinde. Jeg kan ikke engang huske, hvad jeg gjorde. Jeg må se det igen, siger Milinkovic-Savic ifølge football-italia.net til tv-stationen DAZN, inden han alligevel kommer i tanke om, hvad han havde gang i.
- Jeg så, at Luis Alberto forberedte en aflevering, så jeg bevægede mig, og jeg ved, at hans afleveringer altid rammer plet, siger Milinkovic-Savic, som var rigtig tilfreds med sit hold.
- Hvis vi gør, det vi skal, så kan vi altid spille godt. Juventus var ikke i så god for op til kampen, men vi gjorde vores bedste og tog en fortjent sejr, siger han.
Lazio er på tredjepladsen i Serie A med fem point op til Inter på førstepladsen.


Lazio
Serie A

































