165 gange nåede Jeppe Erenbjerg at spille for B.93, inden han i sommeren 2024 tog turen til Zulte Waregem i den belgiske række.
Et skifte, der efter alt at dømme har været en succes. I den her sæson alene har han således leveret 17 målinvolveringer i 33 kampe, og han sætter i et interview med Het Nieuwsblad ord på interessen fra både danske medier og det danske landshold.
- Det er ikke så nemt at komme på landstrænerens radar, hvis man ikke spiller i en absolut topliga såsom Premier League.
- Jeg er faktisk lidt vant til, at der ikke er så meget opmærksomhed rettet mod mig. I starten af denne sæson var der et par interviewforespørgsler fra danske journalister, men det er allerede overstået nu. Men jeg ligger ikke søvnløs over det.
- Jeg er primært glad for, at jeg turde begive mig ud på et eventyr i udlandet. I Danmark kan man godt lide at fokusere på at scoute og udvikle udenlandske talenter og glemmer nogle gange egen ungdom. Tingene er bare lidt anderledes her, og det er derfor, at nogle har så meget succes.
- Desuden er der kun tolv klubber i den bedste danske liga, hvilket betyder, at de unge spillere får færre muligheder for at slå igennem.
26-årige Erenbjerg har fortsat sin landsholdsdebut til gode.


Zulte-Waregem
Jupiler Pro League
































