2022-06-03 16:16:01

EU-domstol behandler Super League-sag i juli

Den 11. og 12. juli vil den europæiske domstol i Luxembourg behandle Super Leagues søgsmål mod UEFA og FIFA.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Udbryderligaen Super League er endnu ikke lagt i graven, og personerne bag turneringen har sagsøgt UEFA og FIFA i håbet om at få projektet tilbage på rette spor.

Hos Super League er der nemlig en klar holdning om, at UEFA og FIFA har misbrugt deres position på at gå imod udbryder-projektet.

Det er en sag, som snart vil blive behandlet, da EU-domstolen i Luxembourg den 11. og 12. juli skal afgøre, om Super League kan få lov til at skabe turneringen, uden UEFA og FIFA har noget at sige.

Artiklen fortsætter efter billedet

International -EU-domstol behandler Super League-sag i juli
Foto: Dado Ruvic/Reuters/Ritzau Scanpix

Det har en talsmand fra UEFA meddelt til nyhedsbureauet AFP.

Det er FC Barcelona, Juventus og Real Madrid, som står alene tilbage med ideen om en liga, efter de i starten var 12 klubber, som ville ændre europæisk fodbold.

De skal dog ikke regne med en hurtig afklaring, da der kan gå flere måneder før, der falder dom.

Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce