





En sejr på 4-2 hjemme på Olimpico over Liverpool var ikke nok for Roma, som misser Champions League-finalen takket være 2-5-nedturen på Anfield i sidste uge.
Romas forsvarer Federico Fazio er en bitter mand efter opgøret. Han havde gerne set lidt mere velvilje fra dommer Domina Skominas side.
- Vi skal prøve at nå samme stadie i turneringen næste år, så vi kan bygge videre på det fundament, vi har skabt.
- Vi skal fortsætte som hidtil med at spille god fodbold. Det er en skam, at det ikke lykkedes i dag, især med de to klokkeklare straffespark, vi ikke fik. Dommeren lagde af en eller anden årsag også kun tre minutter til, men vi må forsøge at tænke positivt og se alle de gode aspekter i de her to kampe, siger Fazio til Mediaset Premium.
Roma må se Liverpool og Real Madrid dyste om Champions League-trofæet i Kiev 26. maj.


Roma
Champions League

































