2025-10-21 11:07:40

FCK ansætter ny chefscout

FC København oplyser, at klubben har ansat Nils Koppen som ny Head of Scouting and Recruitment på førsteholdet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 3. runde

FT

FCK

2 - 4

DOR

FC København opruster i staben.

Københavnerne oplyser, at klubben har ansat 40-årige Nils Koppen som ny Head of Scouting and Recruitment på førsteholdet.

Den 40-årige belgier kommer til FC København fra Rangers FC i Glasgow, hvor han senest var teknisk direktør. 

Han har tidligere haft ledende roller i både PSV Eindhoven og KRC Genk.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCK ansætter ny chefscout
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

- Det har længe været et strategisk fokusområde for os at videreudvikle vores scoutingafdeling, og med ansættelsen af Nils tager vi et vigtigt skridt i en større strategisk indsats for at styrke dette område.

- Efter en grundig rekrutteringsproces er vi overbeviste om, at vi i Nils har fundet den rigtige kandidat. Han kombinerer stærke fodboldfaglige kompetencer med international erfaring og er vant til at arbejde i klubber, der skal vinde, alle ting som passer godt til vores performancemiljø, siger Andreas Hintze Rocks, teknisk direktør i FCK, til klubbens hjemmeside.

Nils Koppen skal være den daglige leder af scouting afdelingen med direkte reference til Andreas Hintze Rocks, lyder det.

Podcast Cover

Hvem står stærkest inden sæsonstart?

Ugens Suppe | Afsnit 1

Ugens Suppe er tilbage. Efter ni måneders pause er vi klar med en ny udgave af Bolds Superliga-podcast.

Læs mere
-58:20

Artiklen fortsætter efter indholdet

CL - 3. runde

FT

FCK

2 - 4

DOR

Annonce

17 kommentarer

Se kommentarer
Annonce