2025-06-15 12:31:47

FCK meldes tæt på Lopez-køb

Lørdag blev FC København meldt tæt på et køb af Marcos Lopez i Feyenoord-fanmediet 1908.nl, og nu skriver Tipsbladet, at FCK er tæt på at hente backen for ni millioner kroner.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

LUR

0 - 0

FCK

FC København jagter en venstreback. 

Klubben har været sat i forbindelse med den 22-årige israeler Roy Revivo, men som Bold kunne fortælle lørdag, ser handlen ud til at kollapse. 

I samme artikel kunne Bold berette om, at Marcos Lopez fortsat var i spil til en permanent aftale med løverne. 

Siden har Feyenoord-fanmediet 1908.nl berettet, at der er stor chance for en handel mellem FCK og Rotterdam-klubben, da begge parter er interesseret i en aftale. 

1908.nl skrev ydermere, at forventningen de to klubber imellem var en hurtig handel. FCK fik i sin tid en købsoption med på peruvianeren, men Sune Smith-Nielsen skulle forsøge at købe Lopez fri for en lavere pris. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCK meldes tæt på Lopez-køb
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Nu melder Tipsbladet så, at FCK er ved at nå til enighed med Feyenoord om en pris på ni millioner danske kroner for Marcos Lopez.

Den 25-årige back spillede 30 kampe for FCK i den forgangen sæson, mens han står noteret for 45 i Feyenoord-trøjen. 

På Perus landshold er det blevet til 45 optrædener.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

LUR

0 - 0

FCK

Annonce

33 kommentarer

Se kommentarer
Annonce