2026-07-13 10:07:21

FCM-signing: Tullberg har stor betydning

Kjell Wätjen ser frem til sin nye udfordring i FC Midtjylland og genforeningen med Mike Tullberg.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

fredag 17. jul

FCM

vs

OB

20-årige Kjell Wätjen forlader Dortmund til fordel for FC Midtjylland.

Midtbanespilleren har indgået en femårig kontrakt med de danske pokalvindere, hvor han allerede kender Mike Tullberg fra ungdomsafdelingen i Dortmund.

- Jeg ser frem til at blive genforenet med Mike. Han har haft stor betydning for min udvikling, og det er noget, jeg er taknemmelig for, siger Kjell Wätjen.

- Den intensive spillestil, vi havde i Dortmund, minder meget om den, FC Midtjylland spiller med, og den passer godt til mine kvaliteter. Forhåbentlig gør det også overgangen lettere.

Kjell Wätjen var en profil på Dortmunds U19-hold og nåede fire optrædener for den tyske storklubs førstehold.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -FCM-signing: Tullberg har stor betydning
Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Nu skal potentialet forløses på heden.

- Jeg har haft nogle virkelig gode snakke med forskellige folk i klubben, og fra dag ét har jeg haft den helt rigtige følelse. FC Midtjyllands værdier tiltaler mig; det er en familieklub, og jeg kan virkelig godt lide, at Guldminen for eksempel ligger lige ved siden af førsteholdet og træningsbanerne.

- Nu glæder jeg mig bare til at komme i gang med at træne, spille foran fansene og forhåbentlig tage de næste skridt som fodboldspiller. Jeg håber at kunne tage et stort ansvar med tiden – gerne allerede i denne sæson – og jeg er ikke kommet hertil bare for at spille, men for at vinde titler.

- Jeg fulgte holdets præstationer i Europa League i sidste sæson, og det var fedt at se. Det er imponerende, hvad FC Midtjylland har opnået på den tid, klubben har eksisteret. Jeg hører også udefra, at klubben hele tiden flytter sig, og det glæder jeg mig til at blive en del af, siger Kjell Wätjen.

Podcast Cover

Hvem står stærkest inden sæsonstart?

Ugens Suppe | Afsnit 1

Ugens Suppe er tilbage. Efter ni måneders pause er vi klar med en ny udgave af Bolds Superliga-podcast.

Læs mere
-58:20

Superliga - Holdet E26

Gør sæsonen sjovere med Super Manager

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

fredag 17. jul

FCM

vs

OB

Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce