2026-02-09 23:57:00

FCN-boss glad for Lamine Sadio: Kæmpestort potentiale

FCN-træner Jens Fønsskov Olsen ser et kæmpestort potentiale i Lamine Sadio.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 20. runde

FT

FCK

1 - 2

FCN

I Bolds forudsigelser har Mark Brink peget på den talentfulde senegaleser Lamine Sadio som én, der meget vel kan stå foran et stort gennembrud i foråret.

FC Nordsjælland-træner Jens Fønsskov Olsen er af samme overbevisning. 

Søndag var Sadio udtaget til FCN's kamp mod Sønderjyske, hvor han godt nok ikke fik debut, men potentialet er kæmpestort, fortæller Fønsskov Olsen: 

- Jeg har fulgt ham i lang tid, men han er først lidt stødt til. Han er en virkelig spændende spiller, som er meget teknisk dygtig. Han har et glidende løb med bolden. 

- Han kan spille på en række forskellige positioner. Han har et kæmpe potentiale, men skal lige bruge noget tid på at vende sig til det hele, siger FCN-bossen. 

Lamine Sadio har skrevet kontrakt med FCN til og med 2030.

Han har det seneste halvandet år været en del af Right to Dream-organisationen, men tog i januar turen til FCN.

Podcast Cover

Danmark får fire hold i Europa

Hattrick | Afsnit 165

Callum McCowatt fra Silkeborg IF har vakt opsigt med en voldsom kritik af sin egen klubs ledelse, men direktør Kent Madsen kan ikke genkende udlægningen. 

Læs mere
-18:19

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 20. runde

FT

FCK

1 - 2

FCN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce