


3-0.
Sådan endte mandag aftens kamp mellem Randers FC og FC Nordsjælland.
Det kunne vidne om en ensidig kamp, men det var ikke tilfældet, hvis man spørger Nordsjællands cheftræner Jens Olsen.
- Jeg synes, vi er bedre i første halvleg. Det er os, der har bolden mest, og det er os, der forsøger at tage initiativet. Vi er 20 gange i Randers’ felt, og de er seks gange i vores. Jeg var tilfreds med vores pres, og jeg var tilfreds med vores balance i forhold til at holde styr på Randers’ omstillinger.
Men den fornødne kvalitet og den afgørende sidste fod udeblev.
- Vi er ikke dygtige nok til at skabe store chancer, og vi er under deres kæde en del gange, hvor vores positioner ikke er gode nok, selvom vi har en stor chance til Alexander Lind.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Utilgiveligt i fodbold
Efter pausen var billedet til gengæld noget anderledes. Randers kom hurtigt på 2-0, og så var der lang vej til en Nordsjælland-sejr.
- Vi mister noget intensitet i vores pres, og vores bagkæde falder ikke hurtigt nok. Så slår de to bolde ned i hjørnerne på os, som fører til hjørnespark. De to hjørnespark er vi ikke gode nok til at forsvare.
- Det er utilgiveligt i fodbold, og så var kampen mere eller mindre afgjort. Vi var ikke dygtige nok, og Randers var bedre end os i de afgørende momenter, de fik, fortalte Jens Olsen til Bold efter kampen.
FC Nordsjælland befinder sig ovenpå mandagens nederlag fortsat i top seks med et enkelt point op til Randers FC på femtepladsen.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere

FC Nordsjælland
3F Superliga






































