


FC Nordsjællands flotte forår fortsatte lørdag, da de hentede en 2-1-sejr i Esbjerg, da de to hold tørnede sammen i 3F Superligaen.
Som anden halvleg skred frem overtog Esbjerg langsomt styringen af kampen, og FCN-træner Flemming Pedersen vidste på forhånd, at det ville blive svært de sidste tyve minutter af kampen.
- Vi havde ligesom kalkuleret med, at de sidste tyve minutter ville blive hårde. Banen ville blive tung og fedtet til sidst, og vi ville tilsvarende blive trætte, fordi vi ikke har spillet eller trænet på en tung bane før, lød det fra Pedersen efter kampen til TV3 Sport.
- Så vi vidste, at vi kun kunne holde en 70 minutters tid, så det var vigtigt, at vi havde noget at forsvare til sidst.
FC Nordsjælland er med sejren nu placeret på en femteplads i Superligaen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

FC Nordsjælland
3F Superliga





































