Da de resterende Superliga-klubber i denne uge spillede sig videre i Oddset Pokalen, var det uden VAR.
Men efterfølgende var der alligevel tale om videoteknologien.
Jacob Neestrup erkendte, at Lyngby måske nok blev snydt for et straffespark, ligesom Christian Lønstrup savnede VAR i en situation, hvor Hillerød-træneren mener, at AGF’s Youssouph Badji skulle have rødt kort.
I Superligaen har de fleste nok efterhånden vænnet sig til VAR, men i pokalturneringen er det som udgangspunkt først i finalen.
Dog kan VAR blive taget i brug, hvis der kun er Superliga-klubber tilbage, og de vel at mærke ønsker at betale for det.
- Det koster nogle penge, som klubberne skal betale, så de skal være enige om det, fortæller turneringschef Troels K. Jensen til Bold.
Artiklen fortsætter efter billedet

Hvad det præcis koster klubberne, ved han ikke.
- Jeg er et svar skyldigt, for det er DBU’s dommerafdeling, der står for det. Det er mandskab og materiale, der skal bruges.
Men det er på nuværende tidspunkt urealistisk at få VAR på alle andre stadions, hvor det ikke normalt bruges.
- Det vil være for omkostningsfuldt at få VAR på alle de stadions, der bliver brugt. Hvis vi eksempelvis skulle sætte VAR op til én kamp på Hillerød Stadion, der ikke engang bliver brugt til daglig, det er ikke økonomisk ladsiggørligt, fortæller turneringschefen.
Alle eller ingen
I seneste sæson blev VAR også brugt i semifinalerne, fordi FC København, Viborg, Brøndby og Silkeborg alle sagde ja.
Året før det var det ikke tilfældet, fordi Fredericia som daværende 1. divisionsklub var i semifinalen.
Og det er et ufravigeligt krav, at VAR først kan tages i brug i pokalturneringen, når der kun er Superliga-klubber med i runden.
- Det er bundet op på, at der kun er Superliga-klubber tilbage, så VAR allerede er i brug på det pågældende stadion, siger Troels K. Jensen.
Hvis Esbjerg eksempelvis skulle slå Randers ud i fjerde runde, er VAR altså udelukket i kvartfinalerne – alle kvartfinalerne ved at mærke.
- Det er alle eller ingen, bekræfter turneringschefen.
Hvis der før finalen kun er Superliga-klubber tilbage, skal de involverede klubber give deres holdning til kende.
Og det kræver fuld enighed.
- Klubberne får mulighed for at få VAR til den pågældende runde, og så skal alle klubberne stemme i og give grønt lys, og hvis én ikke ønsker det, så er der ingen, der får det.
Udover Esbjerg er Lyseng, Brønshøj og Hobro de tilbageværende hold, der ikke er i Superligaen.
Lodtrækningen forleden faldt således ud:
IF Lyseng – Vejle Boldklub
Brønshøj – OB
FC Midtjylland – Silkeborg IF
AGF – Sønderjyske
Hobro IK – FC København
Esbjerg fB – Randers FC
FC Nordsjælland – Brøndby IF
FC Fredericia – Viborg FF
Hvis kvartfinalerne ender med kun at tælle Superliga-klubber, regner Divisionsforeningen umiddelbart med, at klubberne vil tage VAR i brug.
- Det er min forventning, ja. I semifinalerne i seneste sæson sagde alle fire klubber i hvert fald ja uden at tvivle, så det går jeg også ud fra, at de vil gøre i en kvartfinale, siger Troels K. Jensen til Bold.
Fjerde runde af Oddset Pokalen spilles i slutningen af oktober, mens kvartfinalerne afvikles som dobbeltopgør i december.

AGF
FC Midtjylland
FC København
OB
Silkeborg IF
Sønderjyske
Brøndby IF
FC Nordsjælland
Brønshøj Boldklub
Vejle Boldklub
Esbjerg fB
Randers FC
FC Fredericia
Viborg FF
Hobro
IF Lyseng
Oddset Pokalen



































