Brøndby hentede før denne sæson midtbanespilleren Kasper Fisker til klubben fra Randers FC.
Fisker spillede meget i starten af sæsonen, men røg undervejs i efteråret ud på bænken, og han arbejdede efterfølgende hårdt for at komme tilbage på holdet.
Fisker har derfor forsøgt at vise sig godt frem i de første uger af vinteropstarten, og han føler, han har efterladt et godt indtryk.
- Jeg synes, jeg har haft en god start både i træning og i træningskampene. I denne kamp mod Fremad Amager er vi selvfølgelig irriterede over at være bagud efter første halvleg, men jeg føler stadig, jeg har fået en god star på året, siger Fisker, som spillede første halvleg mod Fremad, til bold.dk.
- Da vi gik på ferie, var jeg meget opsat på at komme tilbage i rigtig god form, for det er første skridt på vej mod at spille mig tilbage på holdet, og jeg føler, at jeg er i rigtig god form.
29-årige FIsker, som ud over Randers også har en fortid i Skive og Hobro, forklarer, at opstarten under Alexander Zorniger er mere krævende, end hvad han tidligere har prøvet.
- Opstarten her er hårdere, end jeg har prøvet tidligere i karrieren. Men det var jeg også godt klar over, og det var også en af grundene til, at jeg skiftede til Brøndby.
- Jeg ville til klubben for at komme til at være en del af en fantastisk træningskultur, som kan udvikle mig til at blive endnu bedre som spiller.
- Jeg vil forsøge at få det maksimale ud af det talent, jeg har, og det føler jeg, at jeg i højere grad kan få i et træningsmiljø som dette. Så selv om det er hårdt, så nyder jeg det hver eneste dag, siger Fisker til bold.dk.
Kasper Fisker og Brøndby har spillet to træningskampe og spiller yderligere et par kampe på den kommende træningslejr i Dubai.
Sæsonen skydes i gang den 4. februar med pokalkampen mod FC København.
mikkel@bold.dk


Brøndby IF
Træningskampe






























