1. Division -Fremtiden er uvis for ung Florø-dansker
Foto: Privatfoto
2018-11-24 10:30:01
Foto: Privatfoto

Fremtiden er uvis for ung Florø-dansker

Lorent Callakus kontrakt med norske Florø udløber til nytår. Klubben endte med at rykke ned i tredjebedste række, og Callaku ved endnu ikke, hvad fremtiden bringer.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Det tidligere Lyngby-talent Lorent Callaku skal snart til at finde ud af, hvor fodboldkarrieren skal fortsætte.

Offensivspilleren skiftede i februar til Florø i den næstbedste norske række, men kontrakten udløber til nytår, og der er endnu ikke kommet nogen afklaring på fremtiden.

Florø endte med at rykke ned, men klubben vil gerne beholde danskeren.

- Lige efter den sidste kamp fik jeg at vide, at de gerne vil forlænge, men jeg har ikke rigtigt fået snakket med min agent om det, siger Lorent Callaku til bold.dk.

- Lige nu ved han også godt, at jeg måske lige har behov for en lille pause. Det har været en stressende sæson med nedrykning og mange kampe på kort tid.

20-årige Callaku døjede med skader i starten af sin Florø-tid, men han har generelt været rigtig glad for skiftet.

- Jeg nød min tid i Norge, og jeg var meget tilfreds med holdet og den mængde spilletid, jeg fik, da jeg selv var klar og skadesfri.

- Jeg var meget tilfreds med, hvor jeg var, og jeg synes, at ligaen er rigtig god. Det at opleve at bo alene langt væk fra venner og familie har været nyt, men det var noget, jeg til sidst så mange positive ting i.

- Der var også meget tid til selvtræning, hvilket jeg sætter stor pris på og får udnyttet så meget, som jeg overhovedet kan.

Derfor er han heller ikke skræmt væk af at spille i udlandet, og han er igen åben for en fremtid uden for Danmarks grænser.

Der er dog ikke en beslutning om fremtiden lige på trapperne, men Callaku vil helst ikke vente alt for længe med at få noget på plads.

- Jeg tror, jeg sætter mig ned med min agent inden for en uge, og så skal vi gerne finde frem til noget snart. Jeg vil gerne have noget konkret inden jul, men man ved jo aldrig, siger Lorent Callaku.

Callaku, der hovedsageligt gør sig på højrekanten, spillede i den forgangne sæson 18 ligakampe for Florø med to kasser til følge.

Han har tidligere spillet i Lyngby, HIK og Greve.

anton@bold.dk

Annonce
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce