Freyr Alexandersson har fået en stærk start som cheftræner for Rosenborg BK.
Den tidligere Lyngby-træner overtog trænerposten i juni og havde vundet sine første tre kampe, inden søndagens opgør mod Brann.
Sejrsstimen sluttede med et nederlag til Alexanderssons tidligere klub, men præstationen efterlod alligevel islændingen med stor optimisme.
- Jeg har siddet på Branns bænk, og jeg har sjældent set et hold dominere mere på Brann Stadion, end Rosenborg gjorde i første halvleg her, fortalte Freyr Alexandersson efter kampen til TV 2 Norge.
Rosenborg-anfører Ole Selnæs deler trænerens opfattelse og peger på, at det nye trænerteam hurtigt har sat et tydeligt præg på holdet.
- De er kommet ind og har været meget tydelige omkring, hvordan vi skal spille. Offensiv er et ord, jeg vil fremhæve – både i angrebet og i forsvaret.
- Vi tager ikke for meget hensyn til modstanderen, men går i stedet ud og forsøger at udnytte de kvaliteter, vi selv har.
Trods nederlaget var der derfor optimisme at spore hos Rosenborg-lejren, hvor både træner og spillere ser klare fremskridt under Alexanderssons ledelse.
Rosenborg indtager 10.-pladsen i Eliteserien efter 15 runder.
Brann kravlede med sejren op på 6.-pladsen.
Du kan læse mere om opgøret her.


Rosenborg
Brann
Norge Eliteserien


























