2025-09-02 16:28:47

Galatasaray præsenterer İlkay Gündoğan

Galatasaray har præsenteret İlkay Gündoğan, der kommer til klubben fra Manchester City.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 4. runde

FT

MCI

3 - 0

MUN

İlkay Gündoğan skifter til Galatasaray. 

Den tyrkiske klub har præsenteret midtbanespilleren på sin hjemmeside og sine sociale medier, efter der i en længere periode har været spekulationer om et skifte. 

Gündoğan er endnu ikke blevet Galatasaray-spiller rent officielt, men det er meget normalt i Tyrkiet, at klubberne præsenterer en ny signing, når han lander i Tyrkiet. 

Alt er derfor på plads, og der skal kun en underskrift på et stykke papir, før Gündoğan forlader Manchester City. 

Den tyske midtbanespiller er meget glad for sit skifte: 

- Det er en meget stolt dag. Jeg er kommet hjem. Det er jeg meget glad for. Det er en stor ære at være en del af Galatasaray.

- Leroy Sane og jeg er gode venner. Vi spiller godt sammen. Jeg mødtes med træner Okan for to dage siden. Derefter gik det hele meget hurtigt. 

- Jeg glæder mig til at arbejde med ham. Jeg er meget glad, siger Gündoğan til klubbens hjemmeside. 

34-årige Gündoğan har spillet 358 kampe for Manchester City, mens han tidligere har tørnet ud for Dortmund og Barcelona. 

Galatasaray skriver ikke noget om kontraktlængde, men ifølge blandt andre Sky, Bild og Fabrizio Romano får han to år i Istanbul.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 4. runde

FT

MCI

3 - 0

MUN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce