3F Superliga -Gemmer og Dannevang forlader Horsens
2017-05-03 10:02:19
Foto: Getty Images

Gemmer og Dannevang forlader Horsens

Jonas Gemmer og Nicklas Dannevang forlader begge AC Horsens, når deres aftale med klubben løber ud til sommer. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

AC Horsens har adskillige spillere med kontraktudløb denne sommer, og det står nu klart, at to af dem forlader klubben. 

Den tidligere førstekeeper Nicklas Dannevang søger således videre. 

- Dannevang har været igennem en skuffende periode, hvor han har mistet pladsen som førstemålmand, og jeg har stor respekt for, at han har lyst til at prøve noget andet.

- Han skal nu ud at finde glæden et andet sted, og det ønsker vi ham al mulig held og lykke med. Han er en dygtig målmand, der har gjort det rigtig godt for AC Horsens, siger manager Bo Henriksen til klubbens hjemmeside. 

Lejesvenden Jonas Gemmer vender tilbage til FC Midtjylland. 

- Gemmer er meget professionel og en fantastisk fyr, og det er imponerende, at en ung gut som ham vælger den næste klub ud fra devisen om, at han skal spille hver gang for at udvikle sig bedst muligt.

- Vi havde gerne forlænget med Gemmer, for han er en rigtig dygtig fodboldspiller, der passer godt ind i AC Horsens, men vi ønsker ham held og lykke med næste step i karrieren, siger Henriksen. 

Dannevang og Gemmer har spillet henholdsvis 21 og 18 kampe i Superligaen i denne sæson.

Annonce
Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce