2026-07-04 03:02:54

Ghana skifter fire mand mod Diaz og co.

Startopstillingerne i kampen mellem Ghana og Colombia er tikket ind, hvor der i alt er foretaget seks ændringer. Se dem her. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - 1/16-finale

FT

COL

1 - 0

GHA

14'
10
Jhon Arias
Mål

Ellers venter der endnu en sekstendelsfinale, når Ghana møder Colombia i Kansas.

Startopstillingerne for de to mandskaber er tikket ind, hvor der i alt er foretaget seks ændringer.

Den colombianske landstræner Nestor Lorenzo har lavet to ændringer i holdet, der spillede uafgjort mod Portugal.

Daniel Muñoz fra Crystal Palace spiller sin kamp nummer 50, og han samt Johan Mojica er tilbage som backs, mens Deiver Machado og Santiago Arias er røget ud af startopstillingen.

Carlos Queiroz har foretaget fire ændringer i Ghanas startellever i forhold til kampen mod Kroatien.

Artiklen fortsætter efter billedet

FIFA VM -Ghana skifter fire mand mod Diaz og co.
Foto: David Ramos/AFP/Ritzau Scanpix

Lawrence Ati-Zigi starter i målet, mens Jerome Opoku går ind i forsvaret. Iñaki Williams og Caleb Yirenkyi er udvalgt på midtbanen.

Til gengæld er Benjamin Asare, Jonas Adjetey, Elisha Owusu og Kamaldeen Sulemana røget på bænken.

Vinderen af opgøret møder Schweiz i næste runde.

Se de startopstillinger her.

Ghanas startopstilling:

Colombias startopstilling:

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Argentina videre - men Kap Verde stjal showet

Hattrick | Afsnit 135

Argentina er klar til ottendedelsfinalen - men de forsvarende verdensmestre måtte helt ud i forlænget spilletid, før de fik bugt med VM's helt store eventyr fra Kap Verde.

Læs mere
-7:20

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

VM - 1/16-finale

FT

COL

1 - 0

GHA

14'
10
Jhon Arias
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce