2025-10-10 16:23:34

Gnabry blandt de rutinerede: Vil hjælpe som Müller og Özil

- Jeg håber på, at jeg kan tage den gode form med til landsholdet, siger Serge Gnabry.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

- 3. runde

FT

TYS

4 - 0

LUX

Serge Gnabry rundede et skarpt hjørne i sommer. 

Den 14. juli fyldte den tyske kantspiller 30 år, og Gnabry er således gået hen og blevet en af de rutinerede kræfter hos både Bayern München og det tyske landshold. 

Gnabry har fået en glimrende start på den nye sæson, og han er derfor udtaget til Tyskland, efter Julian Nagelsmann et par gange har set bort fra ham. 

Den 30-årige kantspiller fortæller forud for fredagens kamp mod Luxembourg i VM-kvalifikationen, at han vil bruge sin rutine til at hjælpe de unge i truppen: 

- Jeg håber på, at jeg kan tage den gode form med til landsholdet, siger Gnabry, der har scoret tre gange og lavet ligeså mange oplæg i denne sæson, til Kicker. 

Artiklen fortsætter efter billedet

VM kval. UEFA -Gnabry blandt de rutinerede: Vil hjælpe som Müller og Özil
Foto: Fabian Bimmer/Reuters/Ritzau Scanpix

Tyskeren fortsætter: 

- Jeg prøver at hjælpe de unge spillere med min erfaring, ligesom Sami Khedira, Thomas Müller og Mesut Özil hjalp mig, da jeg var yngre, fortæller Gnabry, inden han tørt slår fast:

- Vi skal slå Luxembourg. 

Tysklands kamp mod Luxembourg spilles fredag aften klokken 20:45. 

Gnabrys debut for det tyske landshold faldt i 2016, hvor han scorede hattrick i en 8-0-sejr over San Marino. Han er siden nået op på 53 landskampe med 23 mål og ni oplæg til følge. 

Podcast Cover

VM Morgenbriefing: Frankrig klar til endnu en semifinale

Hattrick | Afsnit 143

Frankrig lod aldrig Marokko tro på revanche og bookede en plads i VM-semifinalen.

Læs mere
-7:08

Artiklen fortsætter efter indholdet

- 3. runde

FT

TYS

4 - 0

LUX

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce