2023-06-27 08:33:12

Häcken-bomber kan sælges: Historisk beløb skal til

BK Häckens sportschef, Martin Ericsson, kræver et stort beløb for klubbens topscorer Benie Traore, der har scoret 12 mål i 13 kampe.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Allsvenskan - 13. runde

FT

NOR

2 - 2

HÄC

BK Häcken kræver et historisk beløb for Benie Traore.

Angriberen har tiltrukket sig godt med interesse, efter han har bombet i starten af sæson med hele 12 mål i 13 kampe.

Klubber som Celtic, Rangers og Sheffield United har været meldt som bejlere til ivorianeren. hvor der har været meldinger om, at Häcken vil have fem millioner pund for Traore, der svarer til lige i omegnen af 43.4 millioner kroner.

Den tidligere AaB-angriber og nuværende sportschef i den svenske klub, Martin Ericsson, fortæller også, at der skal et stort beløb op for at få dem til at sælge. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Allsvenskan -Häcken-bomber kan sælges: Historisk beløb skal til
Foto: Ali Lorestani/TT/Ritzau Scanpix

- Der er en fin tanke hos os om, at der bliver er salg til sommer. Men det kommer også helt an på, hvad vi får ind, siger Ericsson til Fotboll Direkt.

- Jeg vil ikke komme ind på et konkret beløb, men det er klart, det vil være et historisk beløb for os.

Benie Traore og resten af Håacken-mandskaber indtager tredjepladsen i den svenske liga.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Allsvenskan - 13. runde

FT

NOR

2 - 2

HÄC

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce