Bayer Leverkusen har tabt terræn i kampen om Champions League-pladserne med to pointtab mod Union Berlin og Mainz.
Spørger man Kasper Hjulmand, er det dog forventeligt, at man undervejs i en sæson rammer den slags bølgedale.
- Jeg synes, vi har mange ting, der er virkelig, virkelig gode og på et højt niveau, siger Hjulmand ifølge Kicker og uddyber:
- Vi er nummer tre i ligaen i forhold til expected goals-forskel og nummer to i forhold til expected goals imod os.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Mange ting fungerer, men vi skal hele tiden kigge efter elementer, der kan rykke os yderligere, men det er ret normalt, at det går sådan her i løbet af en sæson.
Leverkusen gæster onsdag aften HSV og kan reducere afstanden til fjerdepladsen til tre point.

Få Braithwaite hjem til Superligaen
Ugens Suppe | Afsnit 3Kan vi få Martin Braithwaite hjem til Superligaen? I anledningen af Kasper Junkers retur til Danmark kigger vi på, hvilke danske spillere i det store udland, vi gerne vil have hjem.
Læs mere
Bayer Leverkusen
Bundesliga


































