





Rasmus Højlund er brandhamrende varm.
Torsdag aften scorede Napoli-angriberen to mål, da Danmark på overlegen vis vandt 6-0 over Belarus, og fortsatte dermed sin flotte form.
Højlund var dog ikke meget for at sætte ord på sin egen præstation, da han efter storsejren snakkede med TV 2.
- Jeg kan ikke lide at snakke for meget om min egen performance.
Artiklen fortsætter efter billedet

- For mig som angriber handler det selvfølgelig om at lave mål og være de rigtige steder, og det er jeg glad for, at jeg kan bidrage med.
- Men det er jo også en holdpræstation, og jeg synes, at vi får en svær opgave til at se nem ud i dag, siger Napoli-angriberen blandt andet.
Højlund har fået en flyvende start på tilværelsen i Napoli, hvor han indtil videre har lavet fire mål i seks optrædener.

VM Morgenbriefing: Frankrig klar til endnu en semifinale
Hattrick | Afsnit 143Frankrig lod aldrig Marokko tro på revanche og bookede en plads i VM-semifinalen.
Læs mere
Belarus
Danmark
VM kval. UEFA







































