I ugens løb har der været stor forvirring omkring status på den tidligere Premier League-spiller Christian Atsu.
Atsu blev meldt savnet, fordi han som følge af det voldsomme jordskælv i Tyrkiet var fanget under murbrokker.
Tirsdag forlød det, at kantspilleren var blevet reddet ud i live, men dagen efter slog agenten Nana Sechere tvivl om den melding, da han skrev, at hverken han eller familien vidste, hvor Atsu var.
Fredag er Newcastle-manager Eddie Howe blevet spurgt ind til Atsu, som han arbejdede sammen med i Bournemouth.
- Det er meget bekymrende. Jeg nød virkelig at arbejde sammen med Christian. Han er en god fyr og en god fodboldspiller.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vores tanker går til ham og hans familie. Vi håber på gode nyheder, og at han er okay, men vi er meget bekymrede for ham og hans helbred.
- Det har været svært, fordi der har været modsatrettede meldinger om hans tilstand. Jeg kan slet ikke forestille mig, hvordan hans familie må have det. Fra bunden af vores hjerter ønsker vi ham godt og håber på en positiv afslutning, udtaler Howe ifølge BBC Sports.
31-årige Christian Atsu er på kontrakt i tyrkiske Hatayspor.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Newcastle
Bournemouth
Premier League



























