



- Det er Simmelhack, der scorer, ikke? Det er typisk.
FC Københavns anfører, Viktor Claesson, var irriteret og frustreret efter Silkeborgs udligning i det 99. minut.
At det var et tidligere FCK-talent, der gjorde det onde ved løverne i sidste sekund, hjalp ikke på det.
Men det, der irriterede svenskeren mest, var de hav af chancer, som han og holdkammeraterne misbrugte.
- Det er sjældent, man har spillet sådan en kamp på eliteniveau, hvor man presser i 90 minutter og kun spiller mod ét mål, og så står man her med ét point. Det gør ondt, men sådan er det.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi har alle muligheder. Vi skal minimum score fire mål. Men på den anden side, skal vi også vinde kampen, selvom vi kun scorer to mål.
Kaptajnen forsøger dog at tage det positive med fra en kamp, der ifølge ham er blandt de bedste i denne sæson.
- Jeg synes ikke, det er en kamp, der er sigende for sæsonen. Det er en præstation, der er bedre end de fleste andre indtil videre. Vi skaber mange store chancer, er gode på bolden og er i god kontrol.
FC København indtager med 2-2-resultatet en tredjeplads i Superligaen med et enkelt point op til FC Midtjylland, der topper tabellen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

FC København
Silkeborg IF
3F Superliga





































