2023-11-13 16:20:38

Jesus udtaget for Brasilien trods skade

Gabriel Jesus er rejst til Brasilien for at deltage i landskampe, selv om angriberen ikke har været i aktion i de seneste fem kampe for Arsenal.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 37. runde

FT

ARS

1 - 0

NEW

Gabriel Jesus har været ramt af en baglårsskade siden Arsenals kamp mod Sevilla i Champions League den 24. oktober.

Den brasilianske angriber har derfor ikke været i aktion for London-klubben, og han har misset fem kampe.

Det har dog ikke holdt ham fra at tage med det brasilianske landshold, der blev udtaget i sidste uge.

Ifølge The Standard har Fernando Diniz udtaget Arsenal-angriberen, da man selv vil undersøge, hvor omfattende skaden er, da håbet er, at han kan komme i aktion.

Artiklen fortsætter efter billedet

VM kval. CONMEBOL -Jesus udtaget for Brasilien trods skade
Foto: Marcelo Del Pozo/Reuters/Ritzau Scanpix

26-årige Jesus står noteret for 19 mål i 63 landskampe for Brasilien.

I landsholdsterminen skal Brasilien møde Colombia og Argentina i VM-kvalifikationen.

Indtil videre ligger brasilianerne på tredjepladsen med syv point efter fire kampe, og det er derfor to vigtige opgør, der venter.

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 37. runde

FT

ARS

1 - 0

NEW

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce