Tottenham har fået styr på managersituationen.
Italieneren Roberto De Zerbi er hentet på en lang kontrakt til det kriseramte mandskab, som kæmper tæt på nedrykningsstregen.
Han erstatter Igor Tudor, som for nylig blev fyret.
47-årige Tudor overtog Spurs-jobbet i februar, efter at danske Thomas Frank kort forinden var blevet fyret, og skulle lede holdet resten af sæsonen.
Ifølge klubbens sportsdirektør, Johan Lange, var De Zerbi anset som en stor prioritet til næste sæson.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Roberto var vores førsteprioritet til sommer, og vi er meget glade for, at det er lykkedes os at hente ham allerede nu.
- Han er en af de mest kreative og fremadskuende trænere i international topfodbold og kommer med en stor erfaring på højeste niveau, herunder fra Premier League, lyder det fra Lange til Spurs-hjemmesiden.
Dermed bliver det et comeback til engelsk fodbold for De Zerbi, som tidligere har stået i spidsen for Brighton.

Hjulmand tæt på Atlético Madrid
Hattrick | Afsnit 141Morten Hjulmand ser ud til at være på vej mod et af de helt store skifter i sin karriere. Det er et spørgsmål om tid før han bytter Lisabon ud med Madrid.
Læs mere
Tottenham
Premier League



































