Natten til søndag spilles første kamp i FIFA's nye og udvidet udgave af VM for klubhold.
Et format, der bestemt ikke er blevet taget lige pænt i mod af alle aktører i fodboldverdenen. Senest gav den norske landstræner og tidligere FCK-træner, Ståle Solbakken, turneringen en hård medfart.
Den svenske landstræner og mangeårig målræv på det danske landshold, Jon Dahl Tomassson, tilslutter sig sin norske landstrænerkollegas kritik.
- Unødvendigt. Alt for mange kampe. Det bliver spændende at se, hvordan spillerne klarer det, siger Jon Dahl til Expressen.
- Jeg tror, det er sjovere at vinde Champions League, at vinde EM, at præstere for sit landshold i stedet for at spille de der kampe om sommeren.
- Vi må se, hvordan spillerne håndterer det senere på sæsonen – ingen ved det. Og det er en mærkelig opstart med mange rejser, så efter min mening har vi ikke brug for den turnering, lyder det fra den svenske landstræner.
Natten mellem lørdag og søndag møder Lionel Messis Inter Miami egyptiske Al Ahly i turnerings åbningskamp, der sparkes i gang klokken 02.00 dansk tid.


VM for klubhold
Sverige
































