


Det er nye tider i dansk kvindefodbold.
I mange år har Danmark haft det svært mod naboerne fra Sverige, som er et af verdens bedste landshold.
År efter år har man tabt til rivalerne, hvor man blandt andet blev sat godt og grundigt på plads i sidste års Nations League med en afklapsning på 1-6.
Sådan er det bestemt ikke længere, da Danmark under Jakob Michelsen nu har fundet opskriften på sejr. Man har faktisk slet ikke tabt en kamp under den nye landstræner.
Michelsen er dog især stolt over, at man nu har slået Sverige to gange i træk, efter at det fredag aften blev til en dansk 2-1-sejr i VM-kvalifikationen.
- I dag handler det om at nyde det her, fordi det er en skalp. Ikke blot at vinde en gang over Sverige, som man har haft det så svært ved.
- Da vi slog dem sidst, var det ti år siden, at vi havde slået dem i en betydende fodboldkamp. Det var desuden 30 år siden, man havde slået dem i en betydende fodboldkamp på udebane.
- Nu har vi slået dem to gange i træk, det skal vi nyde i aften. Men så er det også vigtigt, at vi holder fuld fokus på Serbien. Det bliver en anden opgave, siger Jakob Michelsen til Bold og den øvrige presse efter kampen.
'Butikstyveri' i Göteborg
Det var tilbage i april, at Danmark snuppede en utrolig sjælden sejr over Sverige på udebane i VM-kvalifikationen.
Selvom man nu har slået svensken to gange i træk, har der alligevel været stor forskel på de to kampe.
I Göteborg stjal Danmark sejren med målet til 2-1 i det 92. minut, mens man fredag aften i Odense var det bedste hold på banen.
Den svenske lejr udtalte da også efter kampen, at Danmark fortjent havde vundet, og det glæder Michelsen.
- Det giver jo en hel masse selvtillid og selvforståelse. En ting er, at man lavede et lille butikstyveri oppe i Göteborg, hvor vi også viste noget modstandskraft, fordi holdet før har fået store øretæver af Sverige.
- Men der fik vi lagt nogle justeringer, som kampen skred frem, der gjorde, at det blev mere jævnbyrdigt.
- Men så i dag gik vi ud og vandt fuldt fortjent over Sverige efter en rigtig, rigtig stor indsats. Det giver tro på egne evner, og det giver også anerkendelse, lyder det fra Jakob Michelsen.
Med den vigtige sejr over Sverige er Danmark nu snublende tæt på at kvalificere sig til VM-slutrunden i Brasilien.
Jakob Michelsen og co. kan selv afgøre det, da man blot skal have et enkelt point mod Serbien på udebane. Den kamp spilles på tirsdag.


Sverige (k)
Danmark (k)
VM-kvalifikation

































