Trods sine blot 18 år var Barcelona-kometen Pedri fast mand for Spanien ved sommerens EM, hvor han blev kåret til turneringens bedste unge spiller.
Pedris bedrifter imponerer Barcelona-træner Ronald Koeman, der dog ærgrer sig lidt over, at spanieren nu skal til OL i Tokyo.
- Pedris EM var fænomenalt. Som 18-årig og efter hans sæson hos os spillede han fuld tid i næsten alle kampene. Hans modenhed er imponerende, siger Koeman ifølge Sport og fortsætter:
Artiklen fortsætter efter billedet

- Hans fodbold bliver ved med at forbedre sig, og han er en virkelig god og rolig dreng. Han er en fænomenal knægt, der lever for fodbold. Han er et eksempel på, hvordan man skal være som ung spiller i Barca.
- Det er en skam for os, at han er til OL. Han er ikke bange, og han ved, at forventningerne er høje til ham i denne sæson, men vi har maksimal selvtillid. Han har været heldig at have en træner, som ikke er bange for at spille med de unge. De unge er fremtiden, siger Koeman.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
Barcelona
La Liga
































