Kalidou Koulibaly var i lørdags med til at vinde med 4-1 over Namibia for sit landshold Senegal i den afrikanske kvalifikation til VM.
Efterfølgende udtalte han sig i positive vendinger om det forslag, FIFA lader til at ville foreslå inden for den nærmeste fremtid angående afholdelse af VM hvert andet år. Det udtaler han sig om til mediet Ansa.
- Vi spillede allerede for meget, og med den her nye idé vil der måske være færre forpligtelser for os spillere.
- Det er en positiv ting for antallet af afrikanske lande, vi fortjener at have flere lande med til VM, udtaler Koulibaly ifølge Ansa.
Koulibalys landstræner, Aliou Cissé, er imidlertid ikke for ideen, tilkendegav han, så der er splittede meninger på Senegals landshold.
Senegal spiller igen tirsdag i det omvendte opgør på udebane i Namibia i VM-kvalifikationen til Qatar i 2022.
Senegal har ni point efter tre kampe i deres Gruppe H og ligner dermed et hold, vi får at se til VM om et års tid.



VM
Senegal
Namibia



































