Steve Clarke trak sig som skotsk landstræner i kølvandet på VM-exittet.
Heldigvis for skotterne går der lidt tid, før landsholdet skal i aktion igen. Næste opgaver venter først i september, hvor Nations League står på programmet.
Interessen for det ledige trænersæde er dog allerede stor.
Skotlands fodboldforbunds administrerende direktør, Ian Maxwell, fortæller til The Independent, at flere kandidater allerede har meldt deres interesse for jobbet.
- Fodboldverdenen er meget lille. Jeg vågnede i morges til flere beskeder fra trænere, som er interesserede i jobbet.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Vi er et virkelig attraktivt sted for den rette manager eller cheftræner. Vi har et EM på hjemmebane i 2028 at se frem til, der har været stor succes i de seneste år, og vi skal ansætte en person, som kan bygge videre på det og fortsætte med at drive os fremad.
Steve Clark nåede 82 kampe ved roret og lykkedes med at få et pointgennemsnit på 1,59.
Tidligere har han stået i spidsen for klubber som West Bromwich, Reading og Kilmarnock.

Make VM Great Again: Reportage fra Karrusellen & Live fra Miami!
Drømmeklubben | Afsnit 5Anders og Victor har været på natligt besøg på Karrusellen til en solid omgang hatewatch af Sverige - side om side med en stor flok skønne Japanere.
Læs mere
FIFA VM
Skotland



























