2022-07-28 12:43:13

Lyngby sender ung angriber til Island

Zean Dalügge forlader Lyngby for at skifte til Leiknir Reykjavik på en lejeaftale frem til vinter.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 3. runde

FT

FCN

2 - 1

LYN

19-årige Zean Dalügge er kommet tilbage fra et langt skadesforløb, og nu skal angrebstalentet have minutter i benene.

Udsigten til fast spilletid på Lyngbys førstehold er der ikke, så han drager nu til islandske Leiknir Reykjavik på en lejeaftale for resten af 2022.

- Efter en lang skadesperiode er det vigtigt for Zean at få spilletid på seniorniveau for at fortsætte sin udvikling, og det er der god mulighed for på Island. 

- Leiknir har vi et godt kendskab til, og det er Sævars gamle klub, så vi håber, at han med opholdet nordpå kan få mange minutter i benene og vende stærkere hjem, siger fodboldchef Nicas Kjeldsen. 

Lyngby forlængede tidligere i juli kontrakten med det tidligere EfB-talent til 2024.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 3. runde

FT

FCN

2 - 1

LYN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce