Magnus Westergaard kommer fra ungdomsrækkerne i Lyngby Boldklub, men har ikke for alvor bidt sig fast på førsteholdet, og derfor sendes han nu på græs i 1. division.
Torsdag oplyser Lyngby, at Magnus Westergaard skifter til Hvidovre på en lejeaftale frem til nytår.
Lyngby-sportschef Birger Jørgensen siger om beslutningen:
- Magnus er en dygtig spiller, der desværre har lidt under vores oprykning sidste sommer og derfor ikke har fået den mængde spilletid, han har brug for i forhold til sin udvikling.
- Derfor er vi glade for at kunne lave et aktivt lejemål, så Magnus får den førsteholdserfaring han skal bruge på kort bane for at træde det sidste stykke ind på næste niveau.
- Vi glæder os til at følge Magnus’ udvikling i Hvidovre og ser frem til, at han kommer hjem og hjælper os til at overleve i Superligaen i foråret, fortæller Birger Jørgensen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Lyngby Boldklub
Hvidovre IF
Betinia Liga



















